גיזום עצים

גיזום עצים – מתי, כמה וכיצד לגזום עצים גיזום עצים

גיזום עצים היא אחת הפעולות הבסיסיות ומחויבות המציאות. כמעט כל העצים נזקקים לגיזום, העצים במשתלות, בגינות, בכרמים, בפרדסים, בשדרות, בערים ובכל מקום. גיזום עצים זוהי תורה שיש ללמוד, יש להתאים לכל עץ את תדירות הגיזום, את צורת הגיזום ועוד. במאמר זה ננסה לענות על השאלות מתי צריך לגזום כל סוג של עץ, איך לגזום ועוד.

גיזום עצים – מהי מטרת הגיזום

גיזום עצים נועד לשרת שלוש מטרות, עיצוב העץ, מניעת שברי ענפים ומתן אפשרות לקרני השמש לחדור ולהגיע לכל ענף ועלה בעץ.

עיצוב העץ – באמצעות הגיזום נוכל לכוון את העץ להתפתח נכון ולשרת את המטרה שלשמה נטענו אותו כמו הצללה, קטיף פירות, לנוי ועוד. נוסף על העיצוב של העץ, כאשר אנו גוזמים את העצים מתחילים הפקעים הנמצאים בחלק התחתון של העץ לצמוח והענפים מקבלים פיצולים והסתעפויות. במקביל לכך ענפי העץ מתעבים ומתחזקים וכך אנו מקבלים עצים בעלי מבנה חזק ועמיד יותר.

מניעת שברי ענפים – פעולה זו מתבצעת העיקר בעונת הסתיו לפני בוא החורף. בימי החורף, בימים שבהם מזג האוויר סוער, כותרות העיתונים מדווחות על עצים שנשברו, פגעו ברכוש ולפעמים גם בבני אדם. רשויות מקומיות רבות וגם בעלי גינות פרטיות נוהגים לגזום ענפים ארוכים וחלשים יחסית כדי למנוע את הנזקים העלולים להיות בעקבות מזג אוויר סוער.

מהי תדירות הגיזום הנכונה

עצים צעירים הנשתלים בגינות לא מומלץ לגזום בתקופה הראשונה במיוחד אם העץ קטן ויש בו מעט עלווה. גיזום העלווה בעצים צעירים יאט את קצב התפתחות העץ.

מודל גיזום עץ קלאסי של עצי נוי המיועדים לספק צל הוא השארה של ענפים מובילים עד לגובה של כשני מטרים עד שניים וחצי מטרים כדי למרב את השפעת הענפים על הצל.

בעצי פרי אפשר לגזום בגובה נמוך יותר. גיזום עצי הפרי יאפשר לענפים להתפצל ולהישאר נמוכים יותר ויאפשר לקטוף בקלות את עצי הפרי וימנע את הצורך באישור ובציוד מיוחד של עבודה לגובה הנדרשים כאשר הפירות על העצים נמצאים בגובה העלול לסכן את הקוטפים.

את תדירות הגיזום יש לבצע לפי סוג העץ. לעצים המאופיינים בקצב צימוח גבוה יידרש גיזום לפחות אחת לשנה, וככל שקצב הגדילה של העצים יורד, כך גם תדירות הגיזום פוחתת.

כאשר שותלים עצים בגינות, חשוב לקחת בחשבון את קצב הצמיחה שלהם. יש עצים שקצב בצמיחה שלהם מהיר, גם לאחר הגיזום כמו למשל עץ הפילטפורום הצומח במהירות לגובה של עשרים מטרים. הגיזום של עצים הצומחים במהירות נחשב בין החקלאים לקרב אבוד מראש, ככל שהם יגזמו יותר, כך העץ יגדל מהר יותר. לכן אם אין בגינה מספיק מקום להתפתחות העץ, לא מומלץ לשתול אותו.

גיזום בעצים נשירים מתבצע בדרך כלל בחודשים דצמבר וינואר, החודשים שבהם העצים הנשירים נמצאים בתרדמת. גיזום העץ בתקופה זו יביא לפריחה וללבלוב בעונת האביב. בקבוצת העצים הנשירים נמצאים, בין השאר, תפוחים, שזיפים, שקדים, רימונים, פקאן, עץ אלון ועוד.

עצים ירוקי עד נוהגים לגזום בעונת הלבלוב, באביב וגם בסתיו. בקבוצה של העצים ירוקי העד נמנים עצי ההדר, זיתים, גויאבות, חרוב ועוד.

הגיזום הנכון כולל השארה של ענפים חשובים או ענפי שלד היוצאים מהענף המוביל, להבדיל מענפים היוצאים ממקומות אחרים בעץ וענפים בעלי זוויות צרות מאחר וענפים אלו הם ענפים הרגישים בנקודת החיבור, ענפים הנוטים להישבר בקלות. בעת הגיזום חשוב גם להתחשב במראה הסימטרי של העץ.


Fix-Home - מאמרים לבית ולגינה
שיווק ופרסום - אתרים למכירה