אחסנה ולוגיסטיקה

אחסנה ולוגיסטיקה – מי צריך את זה?

ענף האחסנה והלוגיסטיקה נותן מענה למגזרים רבים, לצבא, ליבואנים, ליצואנים, לסוחרים ולבעלי עסקים. אחסנה הוא אחסון נכון ויעיל של המוצר ולוגיסטיקה היא עבודת השינוע מיעד אחד ליעד שני. הלוגיסטיקה צריכה לענות על דרישות הלקוחות, אנשי צבא, אנשים פרטיים, חברות גדולות ועוד.

אחסנה ולוגיסטיקה – שמונה דברים שחשוב לדעת

 מדע הלוגיסטיקה מחייב לימוד של תחומים רבים ויישום יעיל של ביצועים רבים כמו אחסנה,  אריזה, טיפול בחומרים, בקרה על מלאי ולעתים גם אבטחה.

 בשפה העברית לוגיסטיקה נקראת שילוח. החברות העוסקות בלוגיסטיקה הן חברות שילוח ואם הן עוסקות בשינוע מטענים לארצות נכר, הן נקראות חברות לשילוח בינלאומי.

בזמן עבר המושגים אחסנה ולוגיסטיקה שימשו בעיקר את אנשי הצבא. המפקדים בצבא נדרשו לדאוג לאספקת תחמושת ומזון לחיילים הנמצאים בקו העימות, במיוחד כאשר זמן הלחימה או השהייה בקו העימות התארך מעבר למצופה. כל מפקד מתחיל בצבא ידע לספר כי טקטיקות מלחמה נועזות ומקוריות ביותר לא יביאו לניצחון אם החיילים יהיו חסרי משאבים חיוניים.

גם כיום, בכל צבאות העולם, וגם בישראל, קיימות יחידות לוגיסטיקה שתפקידן לחלק נכון את המשאבים,לקבוע מתי ולאן להעביר אותם ובעת הצורך להחליט על סדר עדיפות, אילו משאבים חשובים יותר ועל אילו אפשר לוותר בשעת הדחק.

החל משנות החמישים כשהעולם הפך להיות כפר גלובלי קטן התפתח תחום הלוגיסטיקה העסקית. הצורך בשינוע חומרים ממקום למקום, בתוך המדינה ומחוצה לה, התפתח בקצב גובר והולך.

אנשי מקצוע מגדירים את תפקיד אנשי הלוגיסטיקה במשפט אחד: הפיקוח והבקרה על הימצאות הפריטים החיוניים, במקום הנכון, במינון הנכון, במצב הנכון ובמחיר הנכון. השגת המטרה הזו היא התפקיד של אנשי המקצוע המתמחים בתחום הלוגיסטיקה.

ללוגיסטיקה בתחום העסקי יש תפקידים נוספים. היא מתמקדת בתהליכי פנים של הארגון כמו ניהול מלאי, ניהול רכש, ניהול תחבורה ואחסון יעיל של חומרים ומוצרים. לעתים אנשי הלוגיסטיקה עוסקים גם בתיאום מלאי ורצף של משאבים בעת יצירת מיזם מסוים בתוך הארגון או מחוצה לו.

ניהול נכון של אחסון ולוגיסטיקה היא תורה שיש ללמוד. תחום הלוגיסטיקה נלמד באוניברסיטאות במסגרת לימודים לקראת התואר הראשון. לאחר סיום הלימודים מקבל הלומד תעודה המעידה כי הוא "איש לוגיסטיקה". כמעט כל ארגון או מפעל גדול מעסיק אנשי לוגיסטיקה, במיוחד מפעלים העוסקים בשינוע של מטענים. אנשי הלוגיסטיקה מאוגדים באגודות מקצועיות אשר לצד השמירה על זכויות העובדים הן מקיימות גם השתלמויות והכשרה כדי לעדכן את העובדים בחידושים מהתחום.


Fix-Home - מאמרים לבית ולגינה
שיווק ופרסום - אתרים למכירה